+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Uluslararası ilişkiler ve UluslarArası Medya Bölümü

 

Dünyanın en önemli iki bilim alanında eğitim veren Kiev Maup Üniversitesi, Uluslar arası İlişkiler ve uluslar arası Medya Bölümü, öğrencilere iki ana bölümde dersler vermektedir. Uluslar arası ilişkiler kısmında dünya devletlerinin tarihi, siyasi durumları ve ekonomik gelişmişlikleri incelenirken, devletlerin hukuki yapıları da geniş bir mercek altına alınmaktadır. Hukuki işleyişin ve toplumsal yapının da incelendiği bölümde, ülkelerin birbirleri aralarındaki dış ilişkiler ve uluslar arası ilişkiler de eğitimin temelini oluşturmaktadır.

Uluslar arası ilişkiler ve Uluslar arası Medya Bölümü’nde öğrencilere, uluslar arası ilişkiler dışında, medyanın uluslar arası platformdaki yeri ve tarihi de incelenmekte, medyaya yönelik eğitimler de verilmektedir. Teorik ve uygulamalı ders programına sahip olan Uluslar arası İlişkiler ve Uluslar arası Medya Bölümü’nde öğrenciler, hem ülkenin ve dünyanın siyasi gündemini takip etmekte, öte yandan ülkenin ve dünyanın medya gelişmelerini de yakın mercek altına almaktadırlar. Ukrayna Dış Politikası, devletler hukuku anayasalar, siyaset bilimi, siyasi tarih, iktisat, ekonomi, uluslar arası hukuk, toplumbilim gibi alanlarda eğitimler verilmekte iken buna paralel olarak, uluslar arası medyaya dair medya tarihi, haber toplama ve yazma, iletişim etiği, iletişim sosyolojisi, bilimsel araştırma yöntemleri, yeni medya kuramları, iletişim, fotoğrafçılık, iletişim sosyolojisi, gazetecilik ve internet gazeteciliği, iletişim hukuku, eleştirel düşünme, mesleki sorumluluk ve etik, medya ve siyaset, medya planlama, reklam tasarımı, küresel iletişim, popüler kültür ve medya, kültürlerarası iletişim, bilişim hukuku, sosyal medya ve meydanın ekonomi politiği gibi alanlarda çok sayıda eğitimler verilmektedir.

1989 yılında kurulan Kiev Maup Üniversitesi’nin çok sayıda nitelikli öğretim üyesi, dünya çapında tanınırlığı olan akademisyenlerden oluşmaktadır. Avrupa standartlarında verilen eğitimlerde Bologna Kriterleri esas alınmaktadır. Ülkenin en önemli üniversitesi olduğu gibi Avrupa’da büyük bir prestije sahip olan Kiev Maup Üniversitesi, YÖK tarafından da tanınmaktadır ve denkliğe sahiptir. Pek çok Türk öğrenci Maup’ta aldıkları Uluslar arası İlişkiler ve Uluslar arası Medya eğitimlerinin ardından Türkiye’de de çok sayıda resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Özel sektörde çalışma alanları son derece geniş olan öğrenciler pek çok gazete, televizyon ve basın yayım organında da kariyer yapma şansına sahiptir. Yine YÖK denkliği avantajı ile, Ukrayna’da ya da Avrupa’da olduğu gibi, Türkiye’de de her üniversitede yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenim görme e akademik kariyer yapma hakkına da sahip olmaktadırlar.

Erasmus Öğrenci Değişim programına da dahil olan Kiev Maup Üniversitesi’nde pek çok öğrenci Avrupa’daki üniversitelerde eğitim almaktadırlar. Süresi 3 ile 12 ay arasında değişen değişim eğitimleri süresince, Avrupa Birliği fonundan öğrencilere, dil eğitimleri, yol masrafları vb gibi konularda kısmi yardımlar yapılmaktadır. Kiev son derece ucuz bir şehirdir. Aynı şekilde Kiev Maup Üniversitesi’nin özel okul olmasıyla aldığı harç bedelleri de gayet uygundur. Hatta rakamlar Türkiye’deki bir öğrencinin gideceği bir özel okuldan çok çok daha düşüktür. Yüzden Kiev pek çok açıdan tam bir öğrenci şehridir. Her biri konusunda uzman, yetkin akademisyenler yalnızca Ukrayna’da değil, Avrupa’da da saygın bir yere sahiptir.

Kiev Maup Üniversitesi, Türkiye YÖK kurumu tarafından da kabul görmüş ve denklik verilmiş bir yüksek öğrenim kurumudur. YÖK denkliği olması sayesinde, okuyan Türk öğrencilerimiz, mezun olduklarında Türkiye’de kamu kurumlarının sınavlarına girebilmektedirler ve diplomaları, Türkiye’deki üniversitelerle eş değerdir. Pek çok resmi kurumda çalışma şansları olduğu gibi, akademik kariyer yapmaları için de bir engel yoktur. Dileyen öğrenciler Türkiye’de de üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptırabilmektedirler. Ukrayna’da çalışabilir ya da, son derece prestijli diplomalarının avantajıyla Avrupa’nın pek çok ülkesinde istihdam şansı yakalayabilmektedirler.

15 hektar civarındaki kampüsü ile de diğer üniversitelere göre fark yaratan Kiev Maup Üniversitesi, teknolojik donanımlı laboratuarlara ve tam donanımlı bir kütüphaneye sahiptir. Aynı zamanda çeşitli seminer, panel ve sempozyumların da gerçekleştirildiği konferans salonları da kampüsün içerisinde yer almaktadır. Öğrenci yurtları, berber, market, restoran, spor salonları, stadyum, sağlık merkezi, sauna, park gibi pek çok tesis kampüsün içinde bulunmakta ve öğrencilerin güvenliği 24 saat sağlanmaktadır.