+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü

 

Kiev Maup Üniversitesi, 3.5 milyonluk başkent Kiev’de bulunmaktadır. Son derece başarılı bir eğitim öğretim hayatı olan Kiev Maup Üniversitesi ülkenin hem en büyük hem de özel okullar arasında lider üniversitesidir. Üniversitedeki eğitim süreci 2300 den fazla akademisyen tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu akademik sayı dahi üniversitenin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Modern vizyonuyla eğitimde hep daha yükseğe çıkmayı hedefleyen üniversite 15 hektarlık dev bir yerleşkeye sahiptir. Kampüsün içerisinde öğrencilerin sosyal hayatları ev eğitim hayatları için gerekli her şey mevcuttur. Eğitim binalarının hepsi Avrupa standartlarına sahiptir. Kampüsün içerisinde pek çok konferansı, seminer ve etkinliğin de düzenlendiği konferans salonu ve çeşitli spor karşılaşmalarının, turnuvaların yapıldığı spor tesisleri de bulunmaktadır.

Kiev Maup Üniversitesi öğrencilerin kampus hayatını da çok önemsemektedir. Teknolojik alt yapıya önem veren üniversite, modern derslikleri ve teknolojik donanımlı laboratuarlara sahiptir. Kampüsün içinde büyük bir stadyum da bulunmaktadır. Parklar ve kütüphane binası dışında, sağlık merkezi de kampus içerisinde öğrencilere hizmet vermektedir. Sauna, berber, öğrenci yurtları, market, kafe ve restoranlar da yine öğrencilere hizmet veren tesisler arasındadır.

Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü, Kiev Maup Üniversitesi’nde haliyle Ukrayna diline en hakim öğretim üyeleri tarafından profesyonelce verilmektedir. Öğrenciler Ukrayna’da Ukrayna Dili ve Edebiyatı okumakta son derece şanslıdırlar. Okul dışında da dil pratiği yapabilmeleri açısından büyük bir avantajdır. Ukrayna Dili ve Edebiyat Bölümü’nde, Ukraynaca’nın etimolojik kökenlerine yönelik eğitimler verilmektedir. Ukraynaca’nın dilbilgisi, grameri öğretilirken, öğrencilere okuma, yazma ve konuşma konusunda ileri derecede eğitimler verilmektedir. İleri derece dil bilgisine hakim olunan Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenciler aynı zamanda Ukrayna’nın yazılı ve sözlü edebiyatına yönelik de eğitimler alırlar. Ukrayna’nın kültürle yapısı, tarihi ve sosyolojik yapısı da verilen eğitimler arasında bulunmaktadır. Öğrenciler metin çözümleme, metin analizi gibi derslerde öğrencilerin eleştirel bakışları güçlendirilirken aynı zamanda analitik yanları da geliştirilmektedir

Teorik ve uygulamalı derslerin olduğu Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan öğrenciler iyi seviyede Ukraynaca bildiklerinden tercümanlık ya da çeviri yapabilirler. Eğitimleri de bu yöndedir. Metin çeviri, sözlü çeviri gibi dersler de örencilerin çeviri yanlarının gelişimine önemli destek sağlamaktadır. İleri derecede çeviri yapabilen öğrenciler, mezun olduklarında dünyanın ve Ukrayna’nın en büyük yayınevlerinde çevirmen ya da editör olarak çalışabilmektedirler. Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ayrıca Ukrayna ve Rus edebiyatının büyük isimlerinin metinleri de okutulmakta ve dünyaca ünlü edebiyatçıların eserleri incelenmektedir. Karşılaştırmalı edebiyat dersleri de bulunan bölümde öğrenciler hem Ukraynaca hem de İngilizce öğrenirler.

Kiev Maup Üniversitesi, Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan bir üniversitedir ve yapılan incelemeler sonucu eğitim sisteminin uygunluğu nedeniyle YÖK denkliği de verilmiştir Bu nedenle pek çok Türk öğrenci Kiev Maup Üniversitesi’nden mezun olduğunda, Türkiye’deki üniversitelerle eşdeğer bir diplomaya sahip olmaktadır. Bu diploma ve denklik sayesinde de Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarında sınavlara girebilme, istihdam olabilme hakkına da kavuşmuş oluyorlar. Kiev Maup Üniversitesi’nde İngilizce verilen eğitimler dil yetersizliği yaşayan öğrenciler için hazırlık sınıflarıyla desteklenmektedir. Aynı zamanda Kiev Maup Üniversitesi’ndeki tüm bölümlerde herhangi bir sınav zorunluluğu olmadan okuma şansı vardır. Özel olmasına rağmen harç bedellerinin çok düşük olduğu Kiev Maup Üniversitesi, Kiev şehriyle beraber düşünüldüğünde çok ucuz ve sosyal, kültürel anlamda çok gelişmiş bir öğrenci şehri ve üniversitesidir. Üniversitede Türkçe eğitim verilen bölümler de bulunmaktadır. Öğrencilerimizin okumak istedikleri bölümde öğrenim görebilmek için başvuru yapmaları yeterlidir.