+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Teori ve Çeviri Uygulamaları Bölümü

 

Kiev Maup Üniversitesi, 1989 yılında kurulmuştur. Başkent Kiev’de bulunan üniversite Ukrayna’nın da en büyük üniversitesidir. Son derece saygın ve prestijli bir üniversite olan Kiev Maup Üniversitesi özel bir okuldur ancak bu konuda da Ukrayna’daki diğer özel okullar arasında lider bir konumdadır. Çağdaş ve ilerici vizyonuyla kurulduğu yıl itibariyle eğitimdeki başarılarına hep bir yenisini eklemiş olan üniversite 23000 akademisyene de sahiptir. Bu anlamda da hem ülkenin, hem Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasındadır. Bugüne dek çok sayıda Ukrayna’lı ve yabancı öğrenci mezun etmiş olan üniversite dünyanın her yerinde son derece başarılı bir iş gücü yaratmıştır.

Kiev Maup Üniversitesi’nde bazı bölümlerde eğitimler Türkçe verilmektedir. Bu durum da pek çok Türk öğrencinin Maup Üniversitesi’ni seçmesinde büyük bir etken olmaktadır. Onun dışında eğitimler İngilizce’dir. Aynı zamanda dil açısından yetersiz olan öğrencilere İngilizce hazırlık sınıfları da açılmaktadır.

Kiev Maup Üniversitesi Teori ve Çeviri Uygulamaları Bölümü’nde öğrenciler  çeviri yapabilecek düzeyde dil bilgisine sahip olmaktadırlar. Aynı zamanda çeviri teorileri ile ilgili eğitimler alırken öte yandan yazılı metinlere hakim olma eğitimleri de verilen dersler arasındadır. Metinleri çözümleme ve eleştirel bakış getirme özelliği kazanan öğrenciler çeviri kuramlarını da yakından takip eder ve gerekli bilgi ve donanımla eğitilirler. Çok iyi birer çevirmen olan ve aynı zamanda çeviri teorisyenleri olan öğrenciler var olan dil bilgileri ile dünyanın her yerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Teori ve Çeviri Uygulamalarında öğrencilere çeviri sanatına yönelik profesyonel bir eğitim verilirken öğrenciler de birer profesyonel olarak yetişmektedirler. İkili bir bakış açısına sahip olan bölümde çeviri esnasında, çeviri süreçlerini etkileyebilecek her türlü etken incelenmektedir. Oldukça detaylı bir eğitimden geçen öğrenciler, dünyanı nen iyi çevirmenleri arasında sayılacak kadar iyi bir eğitimden geçerler.

Çeviriye yönelik temel kuramsal ve uygulamalı eğitimlerin verildiği Teori ve Çeviri Uygulamaları Bölümü’nde öğrenciler metin yorumlama ve eleştirme derslerinin dışında, analitik bir bakış açısı geliştirme ve metinsel ya da kuramsal sorunlara çözüm getirebilecek yetene sahip olmaları da amaçlanır. Çeviri yapılacak metinlerin derinlemesine incelendiği, çözümlendiği bölümde aynı zamanda öğrencilerin entelektüel yanlar da son derece gelişmektedir. Çeviriye profesyonel bir bakış açısı getiren Kiev Maup Üniversitesi, Teori ve Çeviri Uygulamaları Bölümü öğrencileri mezun olduklarında dünyadaki çeviri sektörüne yeni kuramlar geliştirebilecek teorisyenler olmaktadırlar.

Teori ve Çeviri Uygulamaları Bölümü’nde öğrenciler, metin incelemesi, dilbilim ve çeviri, ileri derecede dil eğitimi, araştırma teknikleri, çeviri, medya ve basın, özel dil kullanımları, söylem çözümlemesi, uluslararası siyaset, Avrupa kültürü ve kurumları, duyduğunu anlama ve sözlü anlatım, sosyal bilimler metinleri çevirisi, yazılı metinden sözlü çeviri, tıp metinleri çevirisi, iletişim ve medya çevirisi, yayıncılık ve düzelti, sözlü çeviri, teknik çeviri çeviri kuramı, çeviri eleştirisi, çeviri stajı, uluslar arası ilişkiler ve hukuk çevirisi, ardıl çeviri, AB çalışmaları ve çeviri, simultane çeviri, simultane konferans çeviri, bilgisayar teknolojileri ve çeviri, genel çeviri, ekonomi ve ticaret metinleri çevirisi gibi dersler almaktadırlar. Teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimlerde öğrenciler staj görme imkanın sahip olmaktadırlar.

1989 yılından beri son derece başarılı ve titiz bir eğitim veren Kiev Maup Üniversitesi, her yıl başarılı mezunlarına yenilerini eklemektedir. Dev bir yerleşkeye sahip olan üniversitede öğrenciler kaliteli bir eğitim almanın yanında,sosyal yönleri güçlü, bilgi ve becerisi yüksek, donanımlı birer birey olarak mezun olmaktadır. Kiev Maup Üniversitesi’nde Lisans programı dışında, Yüksek Lisans ve Doktora  programları da bulunmaktadır.