+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Sosyal Pedagoji Bölümü

 

Ukrayna’nın başkentinde bulunan Kiev Maup Üniversitesi, Sosyal Pedagoji Bölümü’nde sosyal açıdan sorunları ve sıkıntıları olan gençlerin ya da çocukların okul eğitimlerinin dışında özel olarak eğitimlerini sağlayan eğitimler verilmektedir. Eğitim sürecinde sosyal politikalar incelenmekte, yeni sosyal politikaların geliştirilmesine ve mevcut sistemin iyileştirilmesine yönelik dersler verilmektedir. Aynı zamanda sosyal hizmetler alanında da eğitimlerin verildiği Sosyal Pedagoji Bölümü’nde gençlik hizmetlerine yönelik çalışmalar da yapılmaktadır.

Kiev’de ve Ukrayna’da bulunan çok sayıda sosyal toplum örgütleriyle de işbirliği içinde bulunan ve ortak projeler geliştiren Sosyal Pedagoji Bölümü’nde geleceğin sosyal sorumluluk sahibi ve bilgi, beceri açısından en üst seviyede donanımlara sahip sosyal pedagogları yetiştirilmektedir. Aile hizmetlerine yönelik eğitimlerin de verildiği Sosyal Pedagoji Bölümü’nde bütün bu alanlarda çok sayıda faaliyet yürütülmektedir. Aileleri, çocukları ve gençleri koruyucu önlemler alınmasına yönelik çalışmalar olduğu gibi, sorunları olan bireylerin sosyalleşmeleri sağlanmakta ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunulmaktadır. Sosyal Pedagoji Bölümü’nde okuyan öğrenciler, sorunları olan bireylere sevgi ile yaklaşıp, sorumlu hareket ederek, her türlü sosyal ahlak değerlerini öğreten ve yardım eden uzmanlar olarak mezun olmaktadırlar.

Kiev Maup Üniversitesi, Sosyal Pedagoji Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, evi ya da barınacak yeri olmayan evsiz kişilerin ya da kimyasal madde bağımlılarının, marjinal diye nitelendirilen grupların, tek başına yaşayan yaşlı,dul ve yetim kişilerin sosyal entegrasyonunu sağlayacak işlerde çalışmaktadırlar. Pek çok mezun öğrenci, özel eğitim almak zorunda olan çocukların eğitmeni olarak çalışmakta iken, yine ailesinde sorun yaşayan fertlerin eğitimlerini de yürütmektedirler. Sosyal Pedagoji Bölümü mezunları aynı zamanda ülkeye dışarıdan göç etmiş kişilerin eğitimleri ve adaptasyon sorunları ile de ilgilenmektedirler. Öte yandan yine Sosyal Pedaogoji Bölümü mezunları, okuma yazması olmayan kişilerin eğitim süreçlerinde de eğitmen olarak görev alabilirler.

Kiev Maup Üniversitesi’nin sahip olduğu YÖK denkliği nedeni ile Sosyal Pedagoji Bölümü’nden mezun olan Türk öğrenciler, Türkiye’deki pek çok resmi kurumda görev alabilir ve hizmet verebilirler. Ayrıca kamu sektörü dışında özel sektöre bağlı çok sayıda sosyal kurumda da yine Sosyal Pedagog olarak kariyer yapma şansına sahiptirler. Ukrayna’da da çalışabilecekleri gibi, Avrupa Birliği ülkelerinde de kariyer yapma imkanına sahipler.

1989 yılında kurulan ve 15 hektarlık bir kampüste eğitim hayatını sürdüren, Ukrayna’nın en başarılı ve en büyük üniversitesi olan Kiev Maup Üniversitesi aynı zamanda ülkenin lider özel yüksek öğrenim kurumudur. Nitelikli dev eğitim kadrosuyla Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitede Bologna Kriterleri eğitimde esas alınmaktadır. Modern vizyonu ve son derece ileri teknolojiye sahip laboratuarları, tesisleri ve derslikleriyle Ukrayna’nın yüz akı olmaya devam etmektedir. Çok sayıda yerli ve yabancı öğrenciyi mezun eden ve hala eğitim veren Kiev Maup Üniversitesi’nde Türkçe eğitim veren bölümler de bulunmaktadır. Üniversitede birçok Türk öğrenci eğitim almakta ve pek çok öğrenci de öğrenim hayatlarını sürdürmek için yoğun ilgi göstermektedir.

Özel üniversite olmasına rağmen, Kiev Maup Üniversitesi’nin öğrenim harç bedelleri son derece düşüktür. Üstelik Kiev de öğrenciler için son derece ucuz bir şehirdir. Üniversite kampüsünde öğrencilerin konaklayabilecekleri yurtlar mevcuttur. Erasmus değişim programı imkanına da sahip olan öğrenciler eğitimleri esnasında, çok sayıda kurumla işbirliği olan üniversitenin sunduğu staj imkanlarını da değerlendirmektedirler.

Hiçbir sınav zorunluluğu olmadan Sosyal Pedagoji ve pek çok bölümde eğitim alma imkanı sunan Kiev Maup Üniversitesi, geleceğini Avrupa standartlarında bir eğitim ve prestijli bir diploma ile planlamak isteyen öğrenciler için büyük bir şanstır.