+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Siyaset Bölümü

 

Ukrayna’nın başkenti olan ve nüfusu 3.5 milyon olan Kiev şehrinde bulunan Kiev Maup Üniversitesi 1989 yılında kurulmuştur. Ukrayna’nın en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda ülkenin lider özel üniversitesi ünvanını da korumaktadır. Çok sayıda akademik personele sahip olan üniversite Avrupa standartlarında eğitim vermektedir ve modern vizyonuyla eğitimdeki başarısını her geçen yıl artırmaktadır. Özel üniversite olmasına rağmen, bölüm harç bedelleri Türkiye’de bulunan pek çok dershanenin ücretinden daha düşüktür. Ayrıca Kiev şehrinde bulunan üniversite, şehrin ucuzluğu açısından öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

Çok sayıda yabancı öğrenciyi mezun eden ve halihazırda pek çok yabancı öğrencinin eğitim almaya devam ettiği Kiev Maup Üniversitesi Türk öğrencilerinde en çok tercih ettiği saygın üniversitelerden biridir. Maup’ta okumak için herhangi bir sınava girme koşulu bulunmamaktadır. Öğrenciler lise veya meslek lisesi diplomalarıyla istedikleri bölümde okumak için başvuru yapabilirler. Eğitimler genellikle İngilizce verilmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık bölümleri de mevcuttur. Kiev Maup Üniversitesi’nde Türkçe eğitim verilen bölümler de bulunmaktadır ve bu durum çok sayıda Türk öğrencinin Maup Üniversitesi’ni tercih etmesinde önemli sebepler arasındadır.

Siyaset Bölümü, Kiev Maup Üniversitesi’nin en popüler bölümlerinden biridir. Dünyadaki siyasi gelişmeler pek çok gencin kariyer planlarını siyaset üzerine yapmasına neden olmaktadır ve her geçen yıl daha geç siyasetçiler meydanlarda boy göstermektedir. Kiev Maup Üniversitesi’nden mezun pek çok siyasetçi de bugün uluslar arası platformlarda önemli yerlere gelmiş kişilerdir. Unesco’nun Uluslar arası Üniversiteler Birliği tarafından yayımlanan Dünya Yükseköğrenim Veritabanı içinde bulunan Kiev Maup Üniversitesi’nde Siyaset Bölümü’nde eğitimler üniversite genelinde olduğu üzere Bologna Kriterleri esas alınarak yapılmaktadır.

Siyaset Bölümü’nde okuyan öğrenciler, ülkelerdeki siyasi yönetimlerin en üst kademesinde görev alabilecek, sorumluluk bilinci gelişmiş, bilgi ve beceri olarak üstün donanımlara sahip, diplomatlar, politikacılar ve siyasetçiler olmaktadırlar. Dünya genelinde bir geçerliliğe sahip olan Siyaset Bölümü’nde öğrenciler, siyaset bilimi, siyaset tarihi, iş ve dış siyaset, uluslar arası siyaset, hukuk, ekonomi, iktisat, tarih, sosyoloji, uygulamalı siyaset ve politika, diplomasi, uluslar arası hukuk, uluslar arası ilişkiler, siyasi rejimler tarihi, medya, sosyoloji ve iletişim gibi alanlarda eğitimler alırlar. Konularında profesyonel olan öğretim görevlilerince verilen eğitimler boyunca öğrenciler siyaset üzerine çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapmaktadırlar. Uluslar arası siyaset gündemi kadar ülkelerin de siyasi gündemlerini aynı şekilde takip etmesi gereken öğrenciler, gündemi takip etmekte ve böylece tarih süzgecinden geçirdikleri bilgilerinin ışığında analiz yeteneklerini geliştirmektedirler.

Siyasi sorunlara akılcı ve doğru çözümler üretebilmek, yeni siyasi kuramlar geliştirebilmek Siyaset Bölümü öğrencilerine verilen donanımlardan bazılarıdır. Erasmus öğrenci değişim programı sayesinde pek çok öğrencinin ve akademisyenin Avrupa’nın pek çok ülkesine gidip eğitimler aldığı ve yine pek çok akademisyeni misafir eden Kiev Maup Üniversitesi 15 hektarlık büyük bir kampuse sahiptir. Öğrencilerin yalnızca eğitim aldıkları alanlarda değil, aynı zamanda sosyal gelişmelerine de önem verilmektedir.

Kampus alanında öğrencilerin konakladıkları öğrenci yurtları ve çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır. Aynı zamanda berber ve market ihtiyaçlarını da kampüste karşılayan öğrenciler, spor salonları ve spor tesislerinde de çeşitli etkinliklere katılabilmektedirler. Öğrencilerin hiçbir sınav zorunluluğu bulunmadan eğitim aldıkları Kiev Maup Üniversitesi’nde çok sayıda konser, piknik, festival gibi faaliyetler de bulunmaktadır. Kampus içindeki konferans salonları, derslikler de son teknolojilerle donatılmış son derece konforlu yapılardır. Kiev gibi ucuz bir şehirde öğrenci olmak ve Kiev Maup Üniversitesi’nin ayrıcalıklı eğitim dünyasından mezun olarak kariyer basamaklarını tırmanmak için başvuru yapmak yeterlidir.