+90 (212) 709 87 09 / +90 (212) 244 66 00
Faks : (212) 245-43-31
İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul

Hızlı Menü

Kiev Maup Üniversitesi Tıbbi Psikoloji ve Psikoterapi Bölümü

 


Psikoloji ve psikoterapi bölümü son yılların en çok tercih edilen bölümleri arasında yer almaktadır. İnsan psikolojisi üzerinde çeşitli bilimsel araştırmalar yaparak insanlar üzerinde iyileşme kaydedilmesinde olumlu gelişmeler sağlayan bu bilim dalları birçok kişi açısından fayda sağlayıcı gelişmelere ortam hazırlamıştır.

Üniversitelerde bu alanlarda yapılan araştırmalarda inceleme yapılan canlı varlıkla insan ve hayvan grupları olarak bilinmektedir. Biyoloji ve sosyoloji gibi bilim dalları ile de ilişkisi bulunan psikoloji olayların insan üzerindeki sosyolojik, psikolojik ve sosyolojik boyutlarını inceleyen bu bölümde okumanız durumunda sorunları çözebilmek için neler yapmanız gerektiğini ve nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini akademik öğretim elemanlarının yardımı ile öğrenebilirsiniz.
Araştırma, istatiksel analiz ve empati yöntemlerinden yararlanarak kişilerin sorunlarına çözüm getirirken temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yapmaktadırlar. Psikolotik, nevrotik, kişilik bozuklukları inceleyen tıbbi psikoloji bilim alanının genel konuları arasında yer almaktadır. Kiev Maup Üniversitesi Tıbbi Psikoloji Ve Psikoterapi bölümünde okumak istiyorsanız Euro Star eğitim danışma merkezinden bilgi alabilir ve istediğiniz bilgileri almanız durumunda gerekli belgelerle üniversitemize gelerek başvurunuzu yapabilir ve kaliteli eğitim olanaklarımızdan yararlanabilirsiniz.

Psikoterapi davranışların biyolojik temellerini incelemektedir. Davranış örneklemeleri, hücresel yapı, nöronlar, sinir hücre yapısının incelenmesi, sinir hücresinin işleyişi, elektrokimyasal süreç, snaplar arasında aktarım, sinirsel aktarım gerçekleştirilmesi, sinir aktarıcıların gerçekleştirilmesi, hücre gruplamaları üzerinde etkisi bulunan psikolojinin incelendiği bu bölümde ilerleme kaydedebilmek amacıyla uygulama laboratuarlardan yararlanabilir ve birçok bilgi birikiminin yer aldığı geniş kütüphaneden de yararlanabilir ve bu olanakları en iyi şekilde değerlendirmenin keyfini sürebilirsiniz. Psikoloji biliminde nörobiyolojik yaklaşım, bilişsel yaklaşım, davranışsal yaklaşım, psikoanalitik yaklaşım ve fenomolojik yaklaşımların etkileşimi ve birbiri ile olan ilişkisi incelenmektedir. Modern terapi yaklaşımlarını inceleme, kişilik tipleri, karakteristik özellikler incelenerek bu bilim dalında ilerleme kaydedilmeye çalışılmaktadır. Psiko drama ve sosyo drama yöntemlerinden yararlanarak bu bilim dallarında çözüme ulaşmaya çalışılmaktadır.

Post modern yaklaşımlar ve aile sistemleri terapisi psikoterapi de kullanılan çözüm odaklı yaklaşımlar arasında yer almaktadır. Gerçeklik terapisi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemlerinden yararlanılarak psikolojik sorunlara çözüm bulma amacı güdülmektedir. Kişilerin psikolojik sorunları çözülürken aile terapi yöntemlerinden yararlanmakta fayda görülmektedir. Psikoloji ve psikoterapi bölüm tercihi yapanlar genel olarak insanlarla ilgilenmeyi seven, insan psikolojisinden anlayan, psikolojinin diğer bilimlerle ilişkisini yorumlayabilen kişiler arasından çıkmaktadır. Bu kişiler psikolojiye olan meraklarını insanların davranışlarını inceleyerek gidermektedirler. Bireysel yaklaşımdan yararlanılarak çözüme ulaştırılan konularda kişinin problemi kendisinin çözebileceğini inanmasına rehberlik edilir ve böylece birey kendi kendinin tedavi edicisi olmaktadır. Bireylerin psikoloji konusunda yapacakları inceleme- araştırma çalışmalarına rehber olunduğu takdirde kişiler daha başarılı noktalara çıkarak akademik kariyerlerini devam ettirmektedirler. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları için üniversitemize başvuru yaparak bu alanda istediğiniz noktalara gelebilir ilerleme kaydedebilirsiniz. Psikoloji ve psikoterapi bölümünde okumak kişiler için pek çok konuda fayda sağlamaktadır.

Pek çok kamu kurumunda ve firmalarda insanlar bazı konularda kararlar alırlarken psikologlardan yardım istemektedirler. Bu nedenle psikoloji ve psikoterapi bölümünde öğrenilen konuları bilen ve bu bölümlerin inceleme konularını uygulamaya geçiren kişilere duyulan ihtiyaç artmakta ve bölüm mezunlarının açıkta kalma ihtimali günden güne azalmaktadır. Psikoloji biliminin diğer bilim dalları ile ilgisi ve zihinsel süreçleri, duygusal yaşantıları ve bu yaşantılarda meydana gelen olumsuzlukları gidermek amacı ile disiplinler arası yaklaşımdan yararlanılmaktadır. Kritik ve yaratıcı düşünceyi geliştirmek amacı ile akademik elemanların destek vermesi ile çeşitli olgu ve olayları psikolojik boyut bakımından ele alabilme fırsatını da üniversitemiz sayesinde gerçekl